Úterý, 19 března, 2024
novinky
DomůZdravíNeřešte složité a přísné diety: Pokud chcete zhubnout, stačí i těchto 5...

Neřešte složité a přísné diety: Pokud chcete zhubnout, stačí i těchto 5 malých změn

-


I vás diety frustrují a výsledek žádný? Stačí udělat pět jednoduchých kroků, abyste se zbavili nezdravého stravování a konečně dosáhli trvalé, realistické změny. Jaké?

Jak zhubnout?
Diety mnohokrát vyvolají jo-jo efekt a nejen ten. Působí frustrující. Pokud si něco musíte zakazovat, vaši psychiku to rozhodně nepotěší. Dobrou zprávou je, že ke zlepšení celkového zdraví – včetně vzhledu – nemusíte držet žádnou dietu. Už i malé změny v jídelníčku a pohybu mohou být velkým přínosem.

5 jednoduchých kroků, které vedou k zdravému stravování a trvalým změnám …

1) Do každého jídla přidejte zeleninu nebo ovoce
Zelenina a ovoce mají vysoký objem vody, vlákniny a nízký obsah kalorií. Jsou také nabité vitaminy, minerály a antioxidanty, které podporují zdraví a energii. Vláknina vás zasytí, podporuje snížení hladiny cholesterolu a vyrovnání krevního cukru. Tím pádem snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky a dalších zdravotních problémů.

FOTOGALERIE
Jak připravit zdravý salát?
Zdroj: iStockphoto
2) Nepleťte si žízeň hladem
Mnoho lidí nevědomky zahání žízeň jídlem. Proto je důležité vždy v první řadě pít – i když pociťujete hlad. Pokud vážíte 60 kilogramů, snažte se denně vypít 1,5 až 2 litry vody. Udrží vaše tělo i pokožku hydratovanou, pomáhá při trávení a metabolismu. Čistou vodu si můžete dochutit citronovou šťávou.

3) Jezte během 12 hodin a 12 hodin nechte žaludek odpočívat
Pokud snídáte o 8.00 h, poslední jídlo dne byste měli mít nejpozději o 20. h. Toto je flexibilnější verze známého přerušovaného půstu, který se ukázal jako účinný způsob při omezování celkového množství stravy, kterou za den sníte. Je to zdravý způsob, jak shodit nadbytečná kila.


4) Na čase záleží
Pokud pracujete z domu, můžete vás kuchyň a chladnička lákat podstatně více, než když jste v kanceláři, kde není přístup k jídlu. Zkuste oddělit práci a stravování tak, že si naplánujete čas jídla a zároveň z něj vytvoříte zónu bez elektroniky. To znamená, že nebudete jíst u počítače a odložíte i telefon – budete se věnovat jen a jen jídlu.

Díky pravidelnému rytmu stravování a odstranění rušivých prvků dokážete lépe vnímat signály těla o hladu a nasycení, čímž zabráníte přejídání. Když jíte před obrazovkou, nejednou sníte mnohem více, protože se nezaměřuje na pocit sytosti.

5) Dekódujte signály těla
Především ty, které považujete za hlad. Je to opravdu hlad nebo je to jen něco jiného? Pokud jste stále doma, bez jasné rutiny a méně často se hýbete, můžete mít nutkání jíst po celý den. Proto je důležité položit si otázku: Jsem skutečně hladový, nebo jen hledám něco pod zub, protože se nudím / jsem nervózní / nespokojený?


+1 náš tip: Včas se stopněte!
Tyto kroky můžeme celkově zahrnout do pojmu: intuitivní stravování. A přidáváme ještě jeden fungující tip. Když vás příště váš autopilot přivede ke lednici nebo do spíže, stopněte se a zhodnoťte úroveň svého hladu.

Ohodnoťte svůj reálný hlad na škále 1 – 5 (1 = výrazný hlad, pocit slabosti a podrážděnosti, 5 = nepříjemně plný). Cílem je, abyste nikdy nebyli dlouho bez jídla – tehdy roste předpoklad přejídání, ale také, abyste nebyli tak sytí že vám to bude nepříjemné a zatíží to váš organismus.

Číslo 2 znamená hladový a připravený k jídlu, číslo 3 – spokojen, ani hladový, ani sytý, číslo 4 – příjemně plný.

Kdy jíst a kdy ne?
Pokud se váš hlad pohybuje mezi 1 a 2, určitě je čas jíst. Pokud se cítíte někde mezi 2 a 3, hydratujte se a jděte na procházku. Pokud i poté cítíte hlad, dejte si občerstvení.

Pokud jste právě jedli a nevíte, zda si dát ještě něco pod zub, udělejte si přestávku na 15 až 20 minut a potom znovu přehodnoťte hladinu hladu. Najděte si aktivitu, která vám pomůže rozptýlit vás od myšlenek na jídlo.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek